Kultúra
V obci sú aktívne nasledovné organizácie, ktoré sa podieľajú na kultúrnej činnosti: knižnica, kultúrny dom, Materské centrum - Bóbita, ZO Csemadok, Klub dôchodcov.
Kultúrny dom:
Materské centrum Bóbita
Myšlienka zriadiť miesto, kde sa môžu stretávať rodičia s deťmi, vznikla v roku 2024. S cieľom klubu sú nadväzovanie nových priateľstiev, výmena skúseností, či spestrenie jednotvárnosti všedných dní. V kultúrnom dome, v knižnici sa stretávajú rodičia s deťmi každú stredu od 9.00 do 12.00 hodiny. Návšteva klubu je bezplatná, všetkých srdečne vítame.
Knižnica:
Knižnica je otvorená : každú stredu od 14.00 do 17.00 hodiny.
Knihovníčka – Csilla Kilacsko
Úspešný projekt “Nákup kníh”
Obecná knižnica Kráľov Brod aj v roku 2024 získala finančné prostriedky z verejných zdrojov poskytovaných Fondom na podporu kultúry národnostných menšín vo výške 750,-€. Spolufinancovanie projektu zabezpečí Obec Kráľov Brod. Hlavným zámerom projektu je umožniť čitateľom k rozvíjaniu svojej osobnosti a vzdelania čítaním kníh v ich materinskom jazyku.
Číslo zmluvy: 24-214-00666 Výška dotácie: 750,-€ Účel dotácie: Nákup kníh
„Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín“
Csemadok:
Citarový súbor Fürge Ujjak
Citarový súbor v júni 2010 oslavoval 10. výročie svojho založenia.
Citarový súbor reprezentuje obec v jeho širokom okolí. Prostredníctvom svojich piesní sa snaží o spestrenie spoločenského života v rámci obce, prostredníctvom svojich piesní a zachováva miestne ľudové tradície. Odbornú pripravenosť vedúceho dokazuje aj inštrumentácia vybraných piesní, znalosť a použitie charakteru jednotlivých hudobných nástrojov. Vystupujú na obecných slávnostiach. Súbor už vystúpil na viacerých kultúrnych podujatiach aj v Maďarsku, v Česku v Chorvátsku v Rumunsku a v Rakúsku. Od roku 2004 sa zúčastnujú na celoslovnských stretnutiach citarásov. Súbor sa už zúčastnil na viacerých kultúrnych podujatiach aj v Maďarsku- Nagynyárád. Členovia súboru boli v roku 2008 účastníkmi vzdelávacieho kurzu v meste Tiszakécske.
Vedúci: Csaba Erdélyi - 0905 211 100
Členovia: Zsófia Puskásová, Karolína Szitás Schnábelt, Kinga Zsákovics, Zsófia Győrög.
Tvorivé dielne – vedúca – PaedDr. Puskásová Alžbeta
Klub dôchodcov:
Vedúca klubu je Gabriela Barcziová.
Spevácka skupina Glória vznikla v roku 2001 – Počet členov 15, dirigentkou bola Mária Szarková. Vystupili na obecných slávnostiach. V decembri sa zúčastnili Adventného koncertu v rímskokatolíckom kostole vo Veľkej Mači a v Horných Salibách. Vystúpili na oblastných a celoštátnych kolách súťaže „Bíborpiros szép rózsa“. Členovia sú stálymi účastníkmi pohrebov, kde spevom odprevádzajú našich spoluobčanov na poslednú cestu.
Obecné múzeum Doroty Schnábeltovej
Myšlienka dedinského múzea sa zrodila už v roku 2000, keď Ilona Nagyová začala zbierať staré predmety a nástroje nájdené v obci, no bez existencie múzea sa jednalo dlho len o forme zberateľskej činnosti.
V roku 2020, s pomocou Doroty Schnábeltovej a s podporou starostu Gergelya Agócsa bolo založené toto múzeum, v ktorom si svoje miesto našli najmä predmety pochádzajúce najmä z 19. a 20. storočia. Väčšinu zariadenia a náradia darovalo samotné obyvateľstvo obce, ktoré svojou spoluprácou tak prispelo k jeho vzniku. Múzeum nesie meno Dóry Schnábeltovej, ktorá nás náhle opustila v roku 2021. Bez nej by toto dedinské múzeum teraz neexistovalo. Trávila tu všetok svoj voľný čas, zariaďovala, navrhovala, skúmala pôvod zozbieraných predmetov, písala sprievodcovský text výstavy, vďaka svojej práce prispela k vysokej úrovni prezentácie múzea. Jej snahou bolo, aby návštevy múzeí boli zaujímavé aj pre deti. Ukázala im, ako sa dajú použiť staré predmety, mleli spolu mak a drvili kukuricu. Jej každodenný život sa pravidelne točil okolo obce a jej kultúrneho života. Múzeum po nej pomenovali pri príležitosti prvého výročia jej pohrebu, 18. septembra v roku 2022.
Prílohy
Szarka_Tamas-_Szarka_Gyula.pdf Typ: PDF dokument, Velkosť: 47.07 kB